FÉmmentes hidak

    A fogtechnika az implantológia mellett a fogászat egyik legdinamikusabban fejlődő ága, az utóbbi időkben ezen a területen hatalmas fejlődésnek lehetünk tanui. A fejlődés iránya a fémmentes fogpótlások. Több technikailag eltérő megoldás is született, (préselt kerámia, alumíniumoxid és cirkóniumoxid technológia) ezek egy része számítógép segítségével tervezett és kivitelezett (CAD/CAM) fogpótlást jelent. A megfelelő mechanikai követelmények mellett ezek a legesztétikusabb, legpontosabb fogpótlások, fémallergia nélkül, azonban a technológiai kivitelezés és speciális eszközigény miatt ezek a fogpótlások jelentősen többe kerülnek. Remélhetőleg a technológia elterjedésével csökken az áruk is.

    A fémmentes fogpótlás felépítése hasonló a fémkerámia fogpótláshoz: egy cirkóniumoxid kerámia váz adja a mechanikai szilárdságát, a fog színét és alakját pedig a kerámia leplezés adja meg.

    Miután a lenyomat megérkezik a fogtechnikai laborba, a fogtechnikus gipszmintát készít. A gipszmintáról egy lézeres optikai letapogató készülék egy virtuális modellt készít. Egy speciális számítógépes program segítségével a fogtechnikus megtervezi a vázat (számítógép segítségével történő tervezés- CAD), majd ezt a vázat egy készülék kifaragja, kifrézeli egy cirkóniumoxid tömbből (számítógép segítségével történő előálítás-CAM).

    Az így kialakított vázat ezután szinterezik, ezáltal eléri végleges keménységét. A vázra ezután magas hőfokon történő égetéssel kerámia leplezőanyag kerül, ez adja meg a fogak alakját, színét.

    A cirkónuimoxid alapú teljes kerámia pótlások nemcsak szóló koronák elkészítésére alkalmasak, hanem hosszabb hidak is készíthetők a váz magas szakítószilárdságának köszönhetően. A cirkon fogpótlások a fémkerámiával összehasonlítva a számítógépes technológiának köszönhetően pontosabbak. A fogszínű vázanyag az esztétikai tulajdonságok optimalizálását teszi lehetővé. A cirkóniumoxid váz másik előnyös tulajdonsága a fényáteresztő képeség, ami növeli a pótlások természetességét. A fémmentes megoldások ideálisak azoknak, akiknél fémallergia lett diagnosztizálva.

    Elmondhatjuk tehát, hogy a cirkóniumoxid alapú fémmentes koronák, hidak a legtöbb tulajdonságban előnyösebbek, mint a fémkerámia fogpótlások. A magas anyagköltség és az igen nagy költségű fogtechnikai géppark miatt a cirkóniumoxid kerámiák magasabb árkategóriába tartoznak, amit azonban a számos előnyös tulajdonságuk kompenzál.